Kościelec trochę przypadkiem

Tego lata bardzo chcę pochodzić po Tatrach ile można. Nadrobić tatrzańskie zaległości i pospełniać górskie marzenia.

Od czasu przejścia Orlej Perci te skaliste góry mocno siedzą mi w głowie...


Od pierwszego podejścia na Kościelec minęły prawie trzy lata. Wtedy na Karbie ekipa ekspertów od wróżenia z chmur orzekła, że idzie na burzę, więc zamiast na Kościelec weszliśmy na Kasprowy. I burza rzeczywiście nadeszła.

Później we wrześniu chyba też celowaliśmy w Kościelec, a trafiliśmy przez burzowe prognozy pod Baranią Górę z baranami. ;)

Wybierając się na Orlą Perć również myślałyśmy przy okazji o Kościelcu... Czas nie pozwolił.

I w tym roku przy pierwszym testowaniu raków na tatrzańskich śniegach Kościelec nieśmiało przemykał mi przez głowę. Ale i tym razem dotarłam jedynie do magicznego pułapu Karbu pod Kościelcem.

Jakby przekroczenie tej linii na skalisty szczyt było wręcz nieosiągalne...

Bardzo ciągnie mnie w te Tatry.
Od kwietnia tęsknię.

Pomimo więc prognoz burzowych, w wielkich rozterkach - wybrałam się gdy tylko nareszcie mogłam. Sama, a co. A, choćby tak połazić po Dolinie Gąsienicowej. Przespać się w Murowańcu. Napatrzeć na skaliste szczyty i spokojne stawy. I w razie czego szybko czmychnąć przed burzą do schroniska.

Po godzinie szóstej w środę powszednią, po przebudzeniu przez ptasie trele zza schroniskowego okna, szłam więc sobie zupełnie pustą Doliną Gąsienicową.

Właściwie to myślałam o Świnicy. A wcześniej o Szpiglasowym Wierchu, albo Wrotach Chałubińskiego, tylko do Zakopanego przyjechałam za późno, żeby zdążyć na jakiś dojazd do Palenicy... Więc wyszły Kuźnice i ta Gąsienicowa.

Zdążyłam przed dwudziestą drugą zameldować się w recepcji w Murowańcu (w środku tygodnia w czerwcu wolne miejsca!). Coraz bliżej przesilenia letniego, więc dni nieprzyzwoicie długie. A i tak najadłam się sporo strachu idąc przez późnowieczorną mgłę niebieskim szlakiem... Takie mleko w powietrzu, zapadający zmrok i poczucie dojmującej samotności. Bycie samej w zupełnej pustce - robi na mnie nieporównywalnie większe wrażenie od jakiejkolwiek ekspozycji w towarzystwie innych ludzi...

Na Świnicę bałam się więc iść sama (żadnego człowieka na szlaku o poranku...), jeszcze przy tych złowieszczych burzowych prognozach. Moim celem stała się więc Świnicka Przełęcz.Mgły to przywiewało, to rozwiewało... Błądziły powoli nad stawami Doliny Gąsienicowej. A ja swoim tempem wchodziłam coraz wyżej oczekując na przewidywane trudności szlaku i nasłuchując burzowych pomruków...

Samotność w górach we mgle to przeżycie dla mnie dużo mocniejsze niż przypuszczałam.
Chyba byłam już blisko tej przełęczy, gdy gdzieś nade mną z białej pustki poleciał kamień. Nie widziałam go, ale słysząc jak spada coraz niżej i gwałtowniej... To, co miałam w głowie mnie przerosło. Wyobraziłam sobie nagłe załamanie pogody i siebie gdzieś tu wysoko, zupełnie samą...
Zawróciłam.

Pomyślałam więc, że pochodzę sobie po tej Dolinie Gąsienicowej. Może podejdę na Karb, potem do Czarnego Stawu i do schroniska. A potem może na Nosal, bo nigdy nie byłam? Tak na luzie. Tak w razie czego, żeby uciec przed tą zapowiadaną burzą. Czy góry to zawsze muszą być ambitne szczyty?... Napatrzę się na stawy. Zwolnię myśli. Nawdycham się samotności wśród wysokich gór. Przewietrzę głowę.Tak...

A potem zobaczyłam, że ludzie wchodzą z Karbu na Kościelec.
Zbliżała się jedenasta. Zapowiadanej burzy nie widać.
A tu idzie jedna para, trójka chłopaków, kolejna para... Siedzę na tym Karbie, jem kanapkę z rzodkiewką i myślę: no przecież będę żałować, jak nie spróbuję...

Najwyżej przed burzą uciekniemy wszyscy razem.
Hm.

No i spróbowałam.

Ciche mruczenie wyczekiwanej cały dzień burzy usłyszałam dopiero zbliżając się do Kuźnic już popołudniu.

A o dwunastej w południe zdobyłam Kościelec... Co za radość. :)
Pierwsza samotna wycieczka w Tatry ;) i spełnione kilkuletnie górskie marzenie.

Dużo emocji i wrażeń. Co ciekawe łatwiej mi się schodziło po tych wspinaczkowych miejscach szlaku niż wchodziło.
Było przepięknie.
Na szczycie mgliste obłoki przemykały nad dolinami. Ekspozycja była niesamowita.

Miłość do Tatr w sercu płonie. ;)
Schodząc przez Czarny Staw Gąsienicowy mgła panowała niepodzielnie.

Po stawie pływała kaczka. Jakby zawieszona w nicości. Horyzont doskonale zlewał ze sobą wodę i powietrze w mleczną pustkę.


Komentarze

 1. Patrzę na te zdjęcia i... tak jakoś chłodniej i przyjemniej mi się zrobiło. A do tego przypomniałem sobie, jak dawno mnie nie było w górach. Pięknie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki!
   oby więc zainspirowało do powrotu na górskie szlaki..;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Pokonanie legendy... czyli cała Orla Perć w jeden dzień (zupełnie niespodziewanie!)

Green Velo porady praktyczne

Rozmówki gruzińskie

Na ukraińskie połoniny z bieszczadzkiej tęsknoty...

Twierdza Brześć i powroty z białoruskiej ziemi